Skip to content

510 Monroe Ave, Unit 503Asbury Park, NJ 07712

Built 2007

Last Sale Price
$299,000
Last Sale Date
Jul 31, 2015

Property Information

Block3208
Lot3.22
QualifierC0503
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page32

Building Details

Building Class0
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage931
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,700
30%
Improvement Value:$433,400
70%
Total Assessment$619,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,327+7.4%
2024$8,682+9.8%
2023$7,908+5.3%
2022$7,508+9.7%
Property History

Property Sale

Sale
$299,000

From:

To:

Sq Ft931DeedBook 9125, Page 4745Recorded8/5/2015

Property Sale

SaleMulti
$249,000
DeedBook 8883, Page 1273

Property Built

Built

Year Built: 2007