Skip to content

510 Monroe Ave, Unit 203Asbury Park, NJ 07712

Built 2007

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Sep 30, 2015

Property Information

Block3208
Lot3.07
QualifierC0203
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page32

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage927
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,300
30%
Improvement Value:$362,400
70%
Total Assessment$517,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,801+7.5%
2024$7,260+9.8%
2023$6,612+5.3%
2022$6,278+9.7%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft927DeedBook 9136, Page 4313Recorded10/20/2015

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 8756, Page 6489

Property Built

Built

Year Built: 2007