Skip to content

1001 Second Ave, Unit 303Asbury Park, NJ 07712

Built 2010

Last Sale Price
$282,860
Last Sale Date
Mar 14, 2012

Property Information

Block304
Lot3.27
QualifierC0303
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page3

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,180
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$219,700
30%
Improvement Value:$512,600
70%
Total Assessment$732,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,655+10.5%
2024$8,736+29.2%
2023$6,764+2.3%
2022$6,610+10.2%
Property History

Property Sale

Sale
$282,860

From:

To:

DeedBook 8939, Page 1906NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded3/21/2012

Property Built

Built

Year Built: 2010