Skip to content

701 Fourth AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Oct 5, 2001

Property Information

Block2802
Lot6
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,500
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$500,300
41%
Improvement Value:$706,400
59%
Total Assessment$1,206,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,301+16.0%
2024$14,058+22.5%
2023$11,480+6.7%
2022$10,762+3.9%
Property History

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 8060, Page 326

Property Built

Built

Year Built: 1920