Skip to content

604 Seventh AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1925
Commercial

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Dec 27, 2012

Property Information

Block3007
Lot6
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page30

Building Details

Building Class---
Description3SFR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,448
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$391,000
51%
Improvement Value:$369,600
49%
Total Assessment$760,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,186+13.8%
2024$9,829+16.9%
2023$8,407+0.3%
2022$8,381+0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000

From:

To:

Sq Ft2,448DeedBook 8989, Page 9214Recorded1/7/2013

Property Sale

Sale
$232,000
DeedBook 8001, Page 1527

Property Built

Built

Year Built: 1925