Skip to content

1001 Second Ave, Unit 101Asbury Park, NJ 07712

Built 2010

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
May 17, 2021

Property Information

Block304
Lot3.01
QualifierC0101
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page3

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,296
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$149,800
30%
Improvement Value:$349,600
70%
Total Assessment$499,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,182+10.5%
2024$6,498+34.5%
2023$4,830+2.3%
2022$4,720+19.3%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft1,296DeedBook 9513, Page 9861Recorded5/24/2021

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

Sq Ft999DeedBook 9312, Page 7299Recorded9/20/2018

Property Sale

SaleMulti
$218,800
DeedBook 8885, Page 7074

Property Built

Built

Year Built: 2010