Skip to content

505 Summerfield Ave, #102Asbury Park, NJ 07712

Built 2007

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Apr 9, 2021

Property Information

Block3208
Lot6.02
QualifierC0102
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class2
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,272
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,400
30%
Improvement Value:$351,000
70%
Total Assessment$501,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,777+12.6%
2024$6,909+27.2%
2023$5,434+5.6%
2022$5,147+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft1,272DeedBook 9530, Page 3208Recorded7/26/2021

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,272DeedBook 9381, Page 8295Recorded11/25/2019

Property Sale

SaleMulti
$220,000
DeedBook 8923, Page 1325

Property Built

Built

Year Built: 2007