Skip to content

505 Summerfield Ave, #101Asbury Park, NJ 07712

Built 2007

Last Sale Price
$401,250
Last Sale Date
Dec 16, 2020

Property Information

Block3208
Lot6.01
QualifierC0101
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class2
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,272
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,100
30%
Improvement Value:$373,700
70%
Total Assessment$533,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,279+12.6%
2024$7,354+27.1%
2023$5,784+5.6%
2022$5,479+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$401,250

From:

To:

Sq Ft1,272DeedBook 9481, Page 3181Recorded2/10/2021

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft1,649DeedBook 9069, Page 7686Recorded6/19/2014

Property Sale

SaleMulti
$185,000
DeedBook 8773, Page 651

Property Built

Built

Year Built: 2007