Skip to content

1001 Second Ave, Unit 104Asbury Park, NJ 07712

Built 2010

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Jul 30, 2021

Property Information

Block304
Lot3.12
QualifierC0104
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page3

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage720
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,200
30%
Improvement Value:$432,000
70%
Total Assessment$617,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,877+10.5%
2024$8,031+34.5%
2023$5,971+2.3%
2022$5,834+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$525,000

From:

To:

Sq Ft720DeedBook 9537, Page 9487Recorded8/24/2021

Property Sale

Sale
$318,000

From:

To:

Sq Ft1,723DeedBook 9265, Page 1056Recorded12/28/2017

Property Built

Built

Year Built: 2010