Skip to content

1001 Second Ave, Unit 106Asbury Park, NJ 07712

Built 2010

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
May 23, 2013

Property Information

Block304
Lot3.10
QualifierC0106
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page3

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage704
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
30%
Improvement Value:$420,000
70%
Total Assessment$600,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,630+10.5%
2024$7,809+34.6%
2023$5,803+2.3%
2022$5,672+0.1%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$340,000
DeedBook 9016, Page 6543

Property Built

Built

Year Built: 2010