Skip to content

1001 Second Ave, Unit 103Asbury Park, NJ 07712

Built 2010

Owner
---
Last Sale Price
$629,000
Last Sale Date
Nov 20, 2025

Property Information

Block304
Lot3.13
QualifierC0103
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page3

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage713
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$180,700
30%
Improvement Value:$421,500
70%
Total Assessment$602,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,660+10.5%
2024$7,837+34.6%
2023$5,824+2.3%
2022$5,692+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$629,000
Sq Ft713DeedBook 9768, Page 4909Recorded12/2/2025

Property Sale

Sale
$623,000

From:

To:

Sq Ft713DeedBook 9663, Page 3355Recorded10/12/2023

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft1,681DeedBook 9218, Page 3971Recorded3/21/2017

Property Built

Built

Year Built: 2010