Skip to content

407 Sixth Avenue, Unit 1Asbury Park, NJ 07712

Built 2004

Last Sale Price
$398,500
Last Sale Date
Dec 19, 2024

Property Information

Block3602
Lot14.01
QualifierC0001
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage681
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,000
30%
Improvement Value:$305,700
70%
Total Assessment$436,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,456+38.1%
2024$4,674+23.8%
2023$3,776+10.4%
2022$3,421+5.0%
Property History

Property Sale

Sale
$398,500

From:

To:

Sq Ft681DeedBook 9719, Page 6070Recorded1/2/2025

Property Sale

Sale
$415,000

From:

To:

Sq Ft681DeedBook 9652, Page 2047Recorded7/18/2023

Property Sale

Sale
$229,000
DeedBook 8668, Page 1356

Property Built

Built

Year Built: 2004