Skip to content

1001 Second Ave, Unit 102Asbury Park, NJ 07712

Built 2010

Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
Sep 29, 2023

Property Information

Block304
Lot3.14
QualifierC0102
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page3

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage470
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$141,000
30%
Improvement Value:$328,900
70%
Total Assessment$469,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,758+10.5%
2024$6,114+18.4%
2023$5,165+7.7%
2022$4,798+7.8%
Property History

Property Sale

Sale
$445,000

From:

To:

Sq Ft470DeedBook 9663, Page 5804Recorded10/13/2023

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft470DeedBook 9403, Page 7983Recorded3/24/2020

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft1,187DeedBook 9088, Page 7966Recorded11/13/2014

Property Built

Built

Year Built: 2010