Skip to content

407 Sixth Avenue, Unit 2Asbury Park, NJ 07712

Built 2004

Last Sale Price
$367,500
Last Sale Date
Oct 15, 2024

Property Information

Block3602
Lot14.02
QualifierC0002
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage496
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,300
30%
Improvement Value:$248,200
70%
Total Assessment$354,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,243+54.0%
2024$3,404+23.8%
2023$2,749+10.3%
2022$2,492+5.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$367,500

From:

To:

Sq Ft496DeedBook 9713, Page 9553Recorded11/19/2024

Property Sale

Sale
$92,000

From:

To:

Sq Ft496DeedBook 9091, Page 518NU CodeBankruptcy (13)Recorded12/3/2014

Property Sale

SaleMulti
$192,000
DeedBook 8443, Page 3235

Property Built

Built

Year Built: 2004