Skip to content

1001 Second Ave, Unit 105Asbury Park, NJ 07712

Built 2010

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
May 21, 2021

Property Information

Block304
Lot3.11
QualifierC0105
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page3

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage516
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$144,600
30%
Improvement Value:$337,300
70%
Total Assessment$481,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,931+10.5%
2024$6,272+34.6%
2023$4,661+2.3%
2022$4,555+11.4%
Property History

Property Sale

Sale
$395,000

From:

To:

Sq Ft516DeedBook 9517, Page 4258Recorded6/4/2021

Property Sale

Sale
$223,000

From:

To:

Sq Ft1,033DeedBook 9120, Page 5771Recorded7/2/2015

Property Sale

SaleMulti
$219,900
DeedBook 8850, Page 8284

Property Built

Built

Year Built: 2010