Skip to content

1001 Second Ave, Unit 201Asbury Park, NJ 07712

Built 2010

Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
Aug 12, 2022

Property Information

Block304
Lot3.15
QualifierC0201
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page3

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage451
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$154,800
30%
Improvement Value:$361,200
70%
Total Assessment$516,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,421+10.5%
2024$6,714+34.5%
2023$4,991+2.3%
2022$4,878+23.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$445,000

From:

To:

Sq Ft451DeedBook 9610, Page 8856Recorded8/17/2022

Property Sale

Sale
$199,900

From:

To:

Sq Ft999DeedBook 9073, Page 288Recorded7/15/2014

Property Built

Built

Year Built: 2010