Skip to content

601 Mattison Ave, Unit 2aAsbury Park, NJ 07712

Built 2009

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
Mar 16, 2015

Property Information

Block2509
Lot4.201
QualifierC0201
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage2,107
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$276,100
30%
Improvement Value:$644,200
70%
Total Assessment$920,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,607+12.6%
2024$12,088+13.0%
2023$10,697+922.8%
2022$1,046+0.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$490,000

From:

To:

Sq Ft2,107DeedBook 9104, Page 9786NU CodeFarmland / exempt (33)Recorded3/23/2015

Property Built

Built

Year Built: 2009