Skip to content

601 Mattison Ave, Unit 3aAsbury Park, NJ 07712

Built 2009

Last Sale Price
$492,000
Last Sale Date
Mar 4, 2014

Property Information

Block2509
Lot4.301
QualifierC0301
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage2,122
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$292,000
30%
Improvement Value:$681,200
70%
Total Assessment$973,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,388+12.5%
2024$12,784+13.0%
2023$11,311+923.0%
2022$1,106+0.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$492,000

From:

To:

Sq Ft2,122DeedBook 9057, Page 9421NU CodeFarmland / exempt (33)Recorded3/7/2014

Property Built

Built

Year Built: 2009