Skip to content

1001 Second Ave, Unit 308Asbury Park, NJ 07712

Built 2010

Last Sale Price
$720,000
Last Sale Date
Apr 29, 2021

Property Information

Block304
Lot3.32
QualifierC0308
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page3

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,360
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$269,900
30%
Improvement Value:$629,800
70%
Total Assessment$899,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,305+10.5%
2024$12,039+29.2%
2023$9,320+2.3%
2022$9,110+0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$720,000

From:

To:

Sq Ft2,360DeedBook 9509, Page 1659Recorded5/7/2021

Property Sale

Sale
$569,500

From:

To:

Sq Ft2,562DeedBook 9327, Page 2463Recorded12/14/2018

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft2,360DeedBook 9231, Page 9023Recorded6/20/2017

Property Built

Built

Year Built: 2010