Skip to content

1531-1541 Sewall AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$2,075,000
Last Sale Date
Dec 20, 2024

Property Information

Block1502
Lot32
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page15

Building Details

Building Class---
Description1S 2S 2S
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$220,000
22%
Improvement Value:$790,200
78%
Total Assessment$1,010,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,857+7.4%
2024$13,838+10.7%
2023$12,498-0.8%
2022$12,600-7.4%
Property History

Property Sale

Sale
$2,075,000

From:

To:

DeedBook 9719, Page 4691NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded12/31/2024

Property Sale

Sale
$800,000

From:

To:

DeedBook 9358, Page 725Recorded7/16/2019

Property Sale

Sale
$146,250
DeedBook 8000, Page 233

Property Built

Built

Year Built: 1920