Skip to content

522 Cookman Ave, Unit 2aAsbury Park, NJ 07712

Built 1900

Last Sale Price
$506,250
Last Sale Date
Jul 27, 2021

Property Information

Block3105
Lot7.04
QualifierC0201
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,375
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$179,400
30%
Improvement Value:$418,600
70%
Total Assessment$598,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,842+12.6%
2024$7,855+40.7%
2023$5,584+2.3%
2022$5,457+0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$506,250

From:

To:

Sq Ft1,375DeedBook 9532, Page 528Recorded8/2/2021

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft1,375DeedBook 9060, Page 1489Recorded3/27/2014

Property Sale

SaleMulti
$265,000
DeedBook 8252, Page 5940

Property Built

Built

Year Built: 1900