Skip to content

321 Sunset Avenue Unit 2bAsbury Park, NJ 07712

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 14, 2020

Property Information

Block3606
Lot10.14
QualifierC0302
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,311
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$184,500
30%
Improvement Value:$430,400
70%
Total Assessment$614,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,264+9.5%
2024$8,461+18.4%
2023$7,146+15.4%
2022$6,194+4.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$416,000

From:

To:

Sq Ft1,311DeedBook 9351, Page 7197Recorded6/7/2019

Property Sale

SaleMulti
$240,000
DeedBook 8772, Page 9301

Property Built

Built

Year Built: 1960