Skip to content

321 Sunset Avenue Unit 5bAsbury Park, NJ 07712

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 5, 2020

Property Information

Block3606
Lot10.38
QualifierC0602
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,311
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$197,400
30%
Improvement Value:$460,500
70%
Total Assessment$657,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,913+9.5%
2024$9,053+18.4%
2023$7,647+15.4%
2022$6,628+5.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$199,000

From:

To:

Sq Ft1,311DeedBook 9059, Page 3576NU CodeBankruptcy (13)Recorded3/21/2014

Property Sale

SaleMulti
$245,000
DeedBook 8349, Page 8171

Property Built

Built

Year Built: 1960