Skip to content

522 Cookman Ave, Unit 3Asbury Park, NJ 07712

Built 1900

Last Sale Price
$765,000
Last Sale Date
Feb 12, 2019

Property Information

Block3105
Lot7.06
QualifierC0301
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,750
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$337,700
30%
Improvement Value:$788,100
70%
Total Assessment$1,125,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,000+12.0%
2024$15,172+22.1%
2023$12,424+2.2%
2022$12,157-0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$765,000

From:

To:

Sq Ft2,750DeedBook 9335, Page 6225Recorded2/14/2019

Property Sale

SaleMulti
$550,000
DeedBook 8856, Page 1939

Property Built

Built

Year Built: 1900