Skip to content

516 Cookman Ave, Unit 3aAsbury Park, NJ 07712

Built 1940

Last Sale Price
$399,900
Last Sale Date
Jul 26, 2017

Property Information

Block3105
Lot8.04
QualifierC0301
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,314
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$188,300
30%
Improvement Value:$439,300
70%
Total Assessment$627,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,456+12.6%
2024$8,401+18.4%
2023$7,096+5.3%
2022$6,736+0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$399,900

From:

To:

Sq Ft1,314DeedBook 9243, Page 7302Recorded8/22/2017

Property Sale

SaleMulti
$389,000
DeedBook 8459, Page 5244

Property Built

Built

Year Built: 1940