Skip to content

501 Grand Avenue Unit 505Asbury Park, NJ 07712

Built 1930

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Oct 25, 2013

Property Information

Block3208
Lot5.23
QualifierC0505
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,240
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,800
30%
Improvement Value:$468,600
70%
Total Assessment$669,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,085+4.7%
2024$9,632+18.4%
2023$8,135+3.3%
2022$7,873-1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft1,240DeedBook 9044, Page 4141Recorded11/7/2013

Property Sale

SaleMulti
$485,000
DeedBook 8486, Page 3764

Property Built

Built

Year Built: 1930