Skip to content

516 Cookman Ave, Unit 2aAsbury Park, NJ 07712

Built 1940

Last Sale Price
$539,000
Last Sale Date
Apr 23, 2021

Property Information

Block3105
Lot8.02
QualifierC0201
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,272
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$197,900
30%
Improvement Value:$461,900
70%
Total Assessment$659,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,941+12.6%
2024$8,832+27.3%
2023$6,939+5.3%
2022$6,588+0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$539,000

From:

To:

Sq Ft1,272DeedBook 9514, Page 4268NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded5/24/2021

Property Sale

Sale
$321,000

From:

To:

Sq Ft1,272DeedBook 9200, Page 8354Recorded12/2/2016

Property Sale

SaleMulti
$275,000
DeedBook 8238, Page 2281

Property Built

Built

Year Built: 1940