Skip to content

501 Grand Avenue Unit 205Asbury Park, NJ 07712

Built 1930

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Apr 19, 2017

Property Information

Block3208
Lot5.08
QualifierC0205
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,240
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$196,600
30%
Improvement Value:$458,600
70%
Total Assessment$655,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,881+4.5%
2024$9,455+17.8%
2023$8,023+3.2%
2022$7,771-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft1,240DeedBook 9227, Page 6393Recorded5/18/2017

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,240DeedBook 9111, Page 7719Recorded5/6/2015

Property Sale

SaleMulti
$445,000
DeedBook 8489, Page 1853

Property Built

Built

Year Built: 1930