Skip to content

508 Cookman Ave, Unit 302Asbury Park, NJ 07712

Built 2005

Last Sale Price
$312,000
Last Sale Date
Jul 15, 2019

Property Information

Block3105
Lot9.07
QualifierC0302
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage825
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$157,200
30%
Improvement Value:$366,700
70%
Total Assessment$523,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,747+19.3%
2024$6,493+22.1%
2023$5,318+2.3%
2022$5,198-6.9%
Property History

Property Sale

Sale
$312,000

From:

To:

Sq Ft825DeedBook 9364, Page 5532Recorded8/22/2019

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft825DeedBook 9120, Page 6979Recorded7/6/2015

Property Sale

SaleMulti
$340,000
DeedBook 8452, Page 4387

Property Built

Built

Year Built: 2005