Skip to content

1001 Second Ave, Unit 307Asbury Park, NJ 07712

Built 2010

Last Sale Price
$765,000
Last Sale Date
Nov 29, 2021

Property Information

Block304
Lot3.31
QualifierC0307
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page3

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,520
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$256,800
30%
Improvement Value:$599,200
70%
Total Assessment$856,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,659+10.5%
2024$11,454+38.8%
2023$8,251+2.3%
2022$8,062+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$765,000

From:

To:

Sq Ft1,520DeedBook 9563, Page 5820NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded12/8/2021

Property Sale

Sale
$495,000

From:

To:

Sq Ft1,896DeedBook 9318, Page 8356Recorded10/30/2018

Property Sale

Sale
$369,900

From:

To:

Sq Ft1,896DeedBook 9081, Page 1292Recorded9/15/2014

Property Built

Built

Year Built: 2010