Skip to content

510 Monroe Ave, Unit 401Asbury Park, NJ 07712

Built 2007

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Feb 11, 2022

Property Information

Block3208
Lot3.15
QualifierC0401
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page32

Building Details

Building Class2
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,493
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$242,600
30%
Improvement Value:$566,000
70%
Total Assessment$808,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,183+7.4%
2024$11,340+9.8%
2023$10,328+5.3%
2022$9,806+9.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$625,000

From:

To:

Sq Ft1,493DeedBook 9579, Page 6766Recorded2/18/2022

Property Sale

Sale
$249,000

From:

To:

Sq Ft1,493DeedBook 8948, Page 3415Recorded5/10/2012

Property Built

Built

Year Built: 2007