Skip to content

510 Monroe Ave, Unit 301Cliffwood, NJ 07721

Built 2007

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Dec 17, 2018

Property Information

Block3208
Lot3.10
QualifierC0301
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page32

Building Details

Building Class2
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,493
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$231,500
30%
Improvement Value:$540,300
70%
Total Assessment$771,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,628+7.4%
2024$10,822+9.8%
2023$9,858+5.3%
2022$9,359+9.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft1,493DeedBook 9329, Page 8971Recorded1/8/2019

Property Sale

SaleMulti
$229,000
DeedBook 8959, Page 7300

Property Built

Built

Year Built: 2007