Skip to content

510 Monroe Ave, Unit 501Asbury Park, NJ 07712

Built 2007

Last Sale Price
$483,000
Last Sale Date
Nov 19, 2007

Property Information

Block3208
Lot3.20
QualifierC0501
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page32

Building Details

Building Class0
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,492
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,600
30%
Improvement Value:$643,000
70%
Total Assessment$918,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,839+7.4%
2024$12,881+9.8%
2023$11,733+5.3%
2022$11,138+9.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$483,000
DeedBook 8690, Page 3541

Property Built

Built

Year Built: 2007