Skip to content

514 First Ave, Unit 201Asbury Park, NJ 07712

Built 2007

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
May 30, 2017

Property Information

Block3304
Lot2.02
QualifierC1201
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,445
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$213,900
30%
Improvement Value:$499,200
70%
Total Assessment$713,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,542+12.6%
2024$9,366+18.4%
2023$7,911+5.3%
2022$7,511+5.0%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000

From:

To:

Sq Ft1,445DeedBook 9232, Page 6337Recorded6/23/2017

Property Sale

SaleMulti
$375,000
DeedBook 8850, Page 2545

Property Built

Built

Year Built: 2007