Skip to content

510 Monroe Ave, Unit 504Asbury Park, NJ 07712

Built 2007

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Feb 29, 2016

Property Information

Block3208
Lot3.23
QualifierC0504
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page32

Building Details

Building Class0
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage839
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$208,400
30%
Improvement Value:$486,300
70%
Total Assessment$694,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,467+7.4%
2024$9,741+6.0%
2023$9,192+5.3%
2022$8,727+9.7%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

Sq Ft839DeedBook 9158, Page 4064Recorded3/28/2016

Property Sale

SaleMulti
$400,000
DeedBook 8703, Page 912

Property Built

Built

Year Built: 2007