Skip to content

508 Monroe Ave, Unit 101Asbury Park, NJ 07712

Built 2004

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Jul 11, 2022

Property Information

Block3208
Lot4.01
QualifierC0101
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,093
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$144,800
30%
Improvement Value:$337,900
70%
Total Assessment$482,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,138+12.6%
2024$6,340+35.0%
2023$4,696+3.3%
2022$4,545+5.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft1,093DeedBook 9606, Page 1215Recorded7/21/2022

Property Sale

SaleMulti
$225,000
DeedBook 8449, Page 9714

Property Built

Built

Year Built: 2004