Skip to content

508 Monroe Ave, Unit 202Asbury Park, NJ 07712

Built 2004

Last Sale Price
$399,000
Last Sale Date
Apr 7, 2021

Property Information

Block3208
Lot4.04
QualifierC0202
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,093
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,400
30%
Improvement Value:$350,800
70%
Total Assessment$501,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,410+12.6%
2024$6,583+29.4%
2023$5,088+3.3%
2022$4,923+5.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$399,000

From:

To:

Sq Ft1,093DeedBook 9502, Page 5773Recorded4/19/2021

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft1,093DeedBook 9215, Page 9982Recorded3/7/2017

Property Built

Built

Year Built: 2004