Skip to content

301 Fourth Ave, Unit 101Asbury Park, NJ 07712

Built 1965

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 31, 2025

Property Information

Block3505
Lot8.15
QualifierC0101
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage592
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$125,200
30%
Improvement Value:$292,000
70%
Total Assessment$417,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,168+10.5%
2024$5,581+18.1%
2023$4,724+0.3%
2022$4,709-1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$289,000

From:

To:

Sq Ft592DeedBook 9315, Page 1070Recorded10/5/2018

Property Built

Built

Year Built: 1965