Skip to content

301 Fourth Ave, Unit 201Asbury Park, NJ 07712

Built 1965

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 31, 2025

Property Information

Block3505
Lot8.32
QualifierC0201
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage592
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$130,100
30%
Improvement Value:$303,600
70%
Total Assessment$433,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,412+10.5%
2024$5,802+18.2%
2023$4,911+0.3%
2022$4,895-1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$299,000

From:

To:

Sq Ft592DeedBook 9315, Page 1038Recorded10/5/2018

Property Built

Built

Year Built: 1965