Skip to content

301 Fourth Ave, Unit 301Asbury Park, NJ 07712

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 2, 2008

Property Information

Block3505
Lot8.50
QualifierC0301
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage592
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,100
30%
Improvement Value:$315,100
70%
Total Assessment$450,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,657+10.5%
2024$6,023+18.2%
2023$5,097+0.3%
2022$5,081+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1965