Skip to content

1203 Bergh St, Unit 201Asbury Park, NJ 07712

Built 1965

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Mar 15, 2024

Property Information

Block3505
Lot8.34
QualifierC0201
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage576
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$129,100
30%
Improvement Value:$301,300
70%
Total Assessment$430,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,363+10.5%
2024$5,759+18.2%
2023$4,873+2.3%
2022$4,763+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$395,000

From:

To:

Sq Ft576DeedBook 9681, Page 8822Recorded3/22/2024

Property Built

Built

Year Built: 1965