Skip to content

311 Fourth Ave, Unit 302Asbury Park, NJ 07712

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 7, 2018

Property Information

Block3505
Lot8.37
QualifierC0302
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage430
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,100
30%
Improvement Value:$259,300
70%
Total Assessment$370,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,477+10.5%
2024$4,955+23.3%
2023$4,020+2.3%
2022$3,928+4.6%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$239,900
DeedBook 8720, Page 1313

Property Built

Built

Year Built: 1965