Skip to content

400 Deal Lake Dr Unit 8aAsbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 15, 2024

Property Information

Block3704
Lot2.71
QualifierC0801
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage420
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,400
30%
Improvement Value:$178,300
70%
Total Assessment$254,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,243+12.6%
2024$3,769+29.4%
2023$2,912+4.3%
2022$2,791+0.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$189,000

From:

To:

Sq Ft420DeedBook 9423, Page 2848Recorded6/25/2020

Property Sale

Sale
$97,000

From:

To:

Sq Ft420DeedBook 9012, Page 6437NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded5/8/2013

Property Sale

SaleMulti
$190,100
DeedBook 8523, Page 8524

Property Built

Built

Year Built: 1920