Skip to content

315-317 Eighth Ave Unt213Asbury Park, NJ 07712

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 1, 2016

Property Information

Block3705
Lot9.27
QualifierC0213
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage464
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,100
30%
Improvement Value:$184,600
70%
Total Assessment$263,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,628+17.7%
2024$3,083+23.8%
2023$2,490+2.3%
2022$2,433+13.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$76,000

From:

To:

Sq Ft464DeedBook 8998, Page 8587Recorded2/26/2013

Property Sale

SaleMulti
$185,000
DeedBook 8495, Page 4200

Property Built

Built

Year Built: 1960