Skip to content

218 Second Ave, Unit 304eAsbury Park, NJ 07712

Built 1920

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 19, 2025

Property Information

Block3901
Lot1.24
QualifierC0304
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage475
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$105,500
30%
Improvement Value:$246,100
70%
Total Assessment$351,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,349-2.8%
2024$5,502+23.8%
2023$4,445+3.3%
2022$4,301+5.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$322,000

From:

To:

Sq Ft475DeedBook 9724, Page 101Recorded1/31/2025

Property Sale

Sale
$274,900

From:

To:

Sq Ft475DeedBook 9365, Page 2876Recorded8/27/2019

Property Sale

SaleMulti
$190,000
DeedBook 8456, Page 8826

Property Built

Built

Year Built: 1920