Skip to content

309 Fourth Ave, Unit 303Asbury Park, NJ 07712

Built 1965

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Jan 19, 2024

Property Information

Block3505
Lot8.42
QualifierC0303
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage602
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,300
30%
Improvement Value:$308,700
70%
Total Assessment$441,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,521+10.5%
2024$5,900+18.1%
2023$4,994+0.3%
2022$4,979+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft602DeedBook 9676, Page 9196Recorded2/7/2024

Property Built

Built

Year Built: 1965