Skip to content

301 Sixth Ave, Unit 105Asbury Park, NJ 07712

Built 1962

Last Sale Price
$163,000
Last Sale Date
Nov 9, 2016

Property Information

Block3603
Lot10.05
QualifierC0105
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage679
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,400
30%
Improvement Value:$215,600
70%
Total Assessment$308,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,640+10.5%
2024$4,199-4.1%
2023$4,378+6.3%
2022$4,117-1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$163,000

From:

To:

Sq Ft679DeedBook 9202, Page 4953NU CodePost-foreclosure resale (31)Recorded12/13/2016

Property Sale

SaleMulti
$175,000
DeedBook 8719, Page 8802

Property Built

Built

Year Built: 1962