Skip to content

301 Sixth Ave, Unit 306Asbury Park, NJ 07712

Built 1962

Last Sale Price
$167,500
Last Sale Date
Oct 29, 2009

Property Information

Block3603
Lot10.20
QualifierC0306
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class0
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage679
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$119,500
30%
Improvement Value:$279,000
70%
Total Assessment$398,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,004+10.5%
2024$5,433+15.1%
2023$4,719+6.3%
2022$4,438-1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$167,500
DeedBook 8809, Page 7545

Property Built

Built

Year Built: 1962