Skip to content

315-317 Eighth Ave Unt303Asbury Park, NJ 07712

Built 1960

Last Sale Price
$157,900
Last Sale Date
May 27, 2015

Property Information

Block3705
Lot9.33
QualifierC0303
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage742
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,000
30%
Improvement Value:$203,000
70%
Total Assessment$290,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,988+17.7%
2024$3,389+23.8%
2023$2,738+2.3%
2022$2,676+13.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$157,900

From:

To:

Sq Ft742DeedBook 9116, Page 9889NU CodePost-foreclosure resale (31)Recorded6/10/2015

Property Built

Built

Year Built: 1960