Skip to content

301 Sixth Ave, Unit 205Asbury Park, NJ 07712

Built 1962

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Jan 17, 2011

Property Information

Block3603
Lot10.13
QualifierC0205
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class0
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage679
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,000
30%
Improvement Value:$191,300
70%
Total Assessment$273,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,118+10.5%
2024$3,726+19.4%
2023$3,121+3.3%
2022$3,021+5.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$125,000
DeedBook 8874, Page 8529

Property Built

Built

Year Built: 1962